Pomoc dla Patryka
10.04.2016 r.
10 kwietnia 2016 r. uczniowie ZSP w Nietążkowie w ramach wolontariatu wzięli udział w szeroko zorganizowanej akcji pomocy dla Patryka Konradowskiego, u którego zdiagnozowano białaczkę szpikową. Zbiórka została zorganizowana w Centrum Kultury w Śmiglu. Uczniowie rejestrowali, zbierali wstępny wywiad medyczny i pomagali wypełnić odpowiednie dokumenty potencjalnych dawców szpiku. Bezpośrednie wsparcie podczas organizacji zbiórki zapewniła rodzina Patryka oraz fundacja DKMS Polska. Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda osoba w wieku 18-55 lat i minimalnej wadze ciała 50 kg. Po pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka określa się antygeny cech zgodności tkankowej. Faktycznym dawcą zostaje się wówczas gdy cechy zgodności tkankowej są takie same jak u osoby chorej na nowotwór. Ponad 250 osób odpowiedziało na apel rodziny i przyjaciół Patryka rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku. Najbliższą okazją do rejestracji będzie piątek –- 22 kwietnia 2016r. w godzinach od 9:00 do 13:00 podczas Dnia Dawcy Szpiku organizowanego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalych w Nietążkowie. Serdecznie zapraszamy!
Ł.Z

Stypendium
Stowarzyszenia Oświatowego
im. Dezyderego Chłapowskiego
zgłaszanie od 15 marca do 15 maja
pokaż »
« ukryj

Stypendium
Stowarzyszenia Oświatowego
im. Dezyderego Chłapowskiego

Reaguj na przemoc
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu apeluje:
Reaguj na przemoc. Niech zamknięcie w domu nie zamyka furtki do szukania pomocy.
W mediach pojawia się wiele informacji alarmujących o wzrastającej przemocy domowej. Powodem negatywnych zdarzeń w rodzinach (kłótni, awantur, konfliktów, napięć emocjonalnych, które mogą prowadzić do przemocy), jest z pewnością szczególna sytuacja w jakiej się znajdujemy.
Zjawisko epidemii i związanej z tym izolacji nie było nam do tej pory znane. Powoduje lęk o zdrowie, życie, pracę, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Z tak skrajnymi emocjami trudno sobie poradzić. Lęk może prowadzić do negatywnych emocji, a te zaś do niekontrolowanej złości i wybuchu agresji.
Nie pozwól by lęk zdominował życie i działanie.
Reaguj na przemoc. Reaguj kiedy zauważysz, że ktoś nie radzi sobie z emocjami. Reaguj kiedy sam doznajesz przemocy.
Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Śmiglu pozostają w gotowości do udzielania wsparcia i pomocy. Epidemia nie zamyka furtki do szukania pomocy.
Przerwij przemoc i skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Oferujemy wsparcie psychologiczne, pomoc prawnika, mediacje, rozmowy wspierające.
Zadzwoń: 65 5180 969 lub 515 541 575
W sytuacjach alarmowych 112
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Całodobowo numer tel. na Niebieską Linię 800 120 002
Monika Wyszogrodzka-Bobrowska
Starszy Specjalista Pracy Socjalnej