Close X

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie

Facebook Psycholog Pedagog ZSP Nietążkowo Facebook Instagram

Czwartek, 18 lipca 2024 r.

Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy"


   Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy" działa od 1982 roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie. (do 2001 r przy Zespole Szkół Rolniczych im. Jana Kasprowicza.)
   Założycielem i wieloletnim kierownikiem był Eugeniusz Kurasiński. Od 1993 roku do chwili obecnej zespół prowadzi Rafał Rosolski.
   Głównym celem działalności zespołu jest ochrona rodzimego folkloru ziemi wielkopolskiej. Tańce i przyśpiewki z Szamotuł, Dąbrówki Wielkopolskiej czy Bukówca Górnego stanowią główne punkty programu artystycznego i prezentowane są z zachowaniem charakterystycznych cech danego regionu. W programie na muzyce prezentowane są takie tańce rodzime jak: wiwaty, przodki, równe, polki oraz formy mazurkowe i zabawowe.
   W programie zespołu znajduje się także folklor z innych regionów Polski - Rzeszowa, Przeworska, Krakowa, Łowicza, Ziemi Żywieckiej, Beskidu Śląskiego i Lublina, oraz tańce narodowe - polonez, kujawiak, oberek, mazur.
   Zespół od 1996 roku jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. W 1999 i 2000 roku zespół był organizatorem międzynarodowego festiwalu folklorystycznego pod nazwą "Świętojańskie Spotkania Folklorystyczne". W 1998 i 2001 r. zespół był organizatorem międzynarodowych spotkań młodzieży, które były finansowane przez europejski program "Młodzież dla Europy".
   Ważnym wydarzeniem w historii zespołu było spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w czerwcu 1998 roku na placu św. Piotra w Watykanie.

Spod śmigielskich wiatraków "Żeńcy Wielkopolscy" zawędrowali już do:
1988 - Niemcy, Szwecja
1989 - Rosja, NRD, Słowacja,
1990 - Francja,
1993 - Niemcy,
1995 - Ukraina,
1996 - Słowacja,
1997 - Niemcy, Węgry, Holandia,
1998 - Słowacja, Włochy,
1999 - Włochy, Grecja,
2000 - Francja, Dania, Słowacja,
2001 - Słowacja, Włochy (Sycylia),
2003 - Białoruś.

Kierownictwo Zespołu:
Kierownik artystyczny i organizacyjny - Rafał Rosolski
Kierownik kapeli - Mieczysław Lipny, Bogdan Śniady
Przygotowanie wokalne - Benigna Jaskulska


e-dziennik   „Czas zawodowców BIS|- zawodowa Wielkopolska”|Patronat Politechniki<br />Poznańskiej

Inspektor ochrony danych
Grzegorz Król  
e-mail: iod(m)zspnietazkowo.pl


Certyfikaty i odznaczenia


Gratulacje i podziękowania


Nasi Partnerzy

zobacz »